Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

ЖІНОЧИЙ АЛКОГОЛІЗМ ТА ЙОГО НАСЛІДКИ

Алкоголізм – хронічне захворювання, яке загрожує здоров’ю не тільки окремій хворій людині, її повному моральному спустошенню, а загалом усьому суспільству. На сьогодні, майже в усіх розвинутих країнах,  відмічається ріст вживання спиртних напоїв та поширення  алкоголізму не тільки серед чоловіків, але й серед жінок  різних вікових груп. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я  із загальної кількості хворих,  які страждають на алкоголізм  число жінок становить понад 12 %. І з кожним роком їх кількість зростає.

Серед факторів, які спонукають людину до постійного вживання спиртних напоїв та алкоголізму слід відмітити індивідуальні психічні відхилення:  

 - невротичні стани,  відчуття страху, докори чи хвилювання, невпевненості у собі, самонавіювання  та тривоги; 

 -  схильність  до пригніченого настрою, відчуження, замкнутість  та порушення сну;   

 -   інфантильність зі збудженим станом та  істеричними  реакціями.

Для третини жінок, які зловживають алкоголем, характерні психо-емоційні прояви, зокрема, відчуття одинокості, безнадії, уповільнена реакція та затримка пам’яті. Відомо також, що у жінок, на відміну від чоловіків,  перша захисна реакція організму – нудота, блювота на алкоголь, як на отруту,  проходить значно швидше і в організм, без перешкоди, проникає спиртне, що пригнічує захисну функцію гематоенцефалічного бар’єру, який  захищає нервову систему від отруйних речовин. Опірність організму до інфекційних захворювань  різко знижується,  адже імунна система пригнічена.

У хронічних алкоголіків частим проявом є хвороби органів дихання. У тих, хто зловживає спиртними напоями подібні захворювання  виникають удвічі частіше,  ніж у тверезих людей. Патологічні зміни у легеневих тканинах  зумовлені, насамперед, безпосередньою дією отруйних парів спирту при вживанні алкоголю та продуктів його разпаду, внаслідок чого  погіршується очищення легенів від бактерій та мокротиння. Як результат, легені  стають досить вразливими до ушкоджень та інфекції. Патологічні зміни в органах дихання залишаються навіть при повній відмові від алкоголю. Під впливом хронічної алкогольної інтоксикації в легеневих судинах виникають крововиливи в паренхиму легень, слизову бронхів та  трахеї. І як наслідок - виникає атрофія та склероз легеневої тканини. У 70% хворих на алкоголізм фізіологічна  ємкість легень досить занижена.

Не менш згубними ускладненнями жіночого алкоголізму є порушення діяльності шлунково-кишкового тракту. Ефект “опіку” спиртним проявляється у ротовій порожнині, горлі, стравоході, шлунку, кишківнику, внаслідок чого виникає гіперемія та запалення. У хворого виникає нудота,  біль за грудиною, у спині. Виразним проявом хвороби шлунково-кишкового тракту від негативних наслідків алкоголю є печія, відрижка, “металевий” присмак. В алкоголіків зникає блювота, як захисний рефлекс під час вживання спиртного, однак з’являється ранкова нудота та блювання.  Подібний прояв вказує на порушення діяльності кишково-шлункового тракту і є важливим симптомом алкогольного гастриту. Досить частим проявом саме жіночого  алкоголізму є ентероколіт та геморой.

Тривале вживання спиртного може стати причиною порушення кровотворення, призвести до анемії та  раку крові. Особливо негативні наслідки алкоголізму проявляються в діяльності печінки. Причому хвороби  печінки  частіше виникають у жінок, ніж у чоловіків. Печінка саме той орган, де відбувається очищення організму від алкоголю. Тому  негативні прояви в функціональній діяльності печінки від алкоголю закономірні, відмирають навіть тканини.

Слід сказати, що тривале вживання алкоголю негативно впливає і на психіку людини, порушується діяльність нервової системи та мозку. Виникає так званий  органічний синдром, що характеризується збудливістю, психічною неврівноваженістю, послабленням  пам’яті,  зосередженості та уваги, а в подальшому – недоумкуватості.  У  жінок-хронічних алкоголіків, депресивні стани, скарги на долю, на життя – постійні  прояви, які потребують чергової пляшки  спиртного.

Алкоголізм у жінок  виникає швидше, ніж у чоловіків,  і завдає значно більшої шкоди їх здоров’ю. Вважають, що період від початку п’янства до появи алкогольного похмільного синдрому триває від 3 до 5 років. Особливо  турбує медиків жіночий молодіжний алкоголізм, коли симптоми хвороби проявляються вже у 17-18 років, а перша проба спиртного – значно раніше. Варто підкреслити,   у  молодому віці через незрілість нервової системи, психо-емоційної сфери життєдіяльності, патологічні зміни  в організмі від алкоголізму відбуваються значно раніше, ніж у дорослої людини, і  практично, незворотні. Саме тому, виконувати  прямі  материнскі обов’язки   жінка, яка постійно вживає алкоголь, уже не зможе. Великий ризик народжения  фізично та розумово неповноцінної  дитини.