Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

СИНДРОМ РАПТОВОЇ ДИТЯЧОЇ СМЕРТІ ТА ЙОГО ЗАПОБІГАННЯ

Синдром раптової дитячої смерті (СРДС), або «смерть у колисці» - це смерть дитини першого року життя, яка наступила раптово, як правило, під час сну, без попередніх захворювань чи травм. Навіть після повного паталого-анатомічного дослідження лікарі не знаходять патологічних відхилень, які змогли б пояснити смерть дитини.

 Учені-медики до цього часу остаточно не з‘ясували причини раптової смерті немовляти. Дитина до трагічної події почуває себе добре, не має жодних ознак хвороби чи якихось порушень. Швидше за все, причини раптової смерті немовлят – трагічний збіг провокуючих факторів і обставин. Найбільш небезпечним в плані розвитку синдрому раптової дитячої смерті є період між 1-м і 4-м місяцями життя. Частіше СРДС спостерігається у холодну пору року (з жовтня по березень), в другій половині ночі та у вихідні дні. Приблизно 60% померлих становлять хлопчики. Групу ризику по розвитку СРДС становлять недоношені діти, діти від матерів молодших 20-ти років, діти на штучному вигодовуванні та в сім’ях, де вже були подібні випадки, від жінок з великою кількістю пологів, з наявністю в анамнезі викиднів. На думку деяких дослідників, у 35% випадках синдрому раптової дитячої смерті пов’язаний з низьким соціальним рівнем сімей. Суттєвим фактором ризику синдрому раптової дитячої смерті медики вважають положення тіла малюка під час сну. Найнебезпечнішим є сон дитини на животі. В 6 разів збільшує небезпеку СРДС нікотин, як для активних курців (вагітних), так і для пасивних курців (дітей). Важливу роль відіграє температура повітря в кімнаті, де спить малюк. Для запобігання перегріву необхідно провітрювати кімнату та підтримувати температуру повітря в межах 20-22 градусів. Небезпечним в плані розвитку СРДС є забруднення повітря, мала вага дитини при народженні (менше 2000 г), перерва між вагітностями менше 1 року, недостатнє харчування вагітних, анемія під час вагітності. Доведено, що вакцинація не є причиною синдрому раптової дитячої смерті. При відсутності медичних протипоказань малюку необхідно зробити щеплення. Існує версія, що використання сосок-пустишок (безхарчове смоктання) зменшує ризик розвитку СРДС, можливо через те, що вони гарантують доступ свіжого повітря. Однак відомо, що використання пристроїв, що імітують сосок матері, негативно впливає на грудне вигодовування і також може збільшити небезпеку розвитку СРДС.

Причини раптової смерті немовлят

Причини виникнення синдрому раптової смерті немовлят не відомі. Але лікарі активно працюють над вирішенням цієї проблеми. Зокрема, розглядається версія апное – патологічної затримки дихання дитини. Так би мовити, дитина просто "забуває" дихати. Кажуть, якщо вчасно помітити, що малюк не дихає уві сні, та вчасно розбудити його, то можна врятувати дитя від раптової смерті.

Можливо, апное спричиняє тютюновий дим чи респіраторні вірусні інфекції на тлі загальної незрілості немовлят. Також відомо, що в недоношених немовлят та в дітей з низькою вагою тіла при народженні підвищена частота апное, тому саме вони потрапляють у групу ризику щодо синдрому раптової смерті.

Також серед причин раптової смерті немовлят розглядають летальну аритмію.

Профілактика синдрому раптової смерті немовлят

Згідно з проведеними дослідженнями, частота синдрому раптової смерті немовлят зростає втричі серед жінок-курців. Тож висновки очевидні.

Відмова від куріння під час вагітності на 40% зменшує імовірність раптової смерті малюка.

Профілактичними заходами синдрому раптової смерті немовлят вважають:

  • вкладати дитину спати лише на спину, поверхня для сну повинна бути твердою;
  • рекомендовано перебувати в одній кімнаті з дитиною, але не в одному ліжку;
  • не слід залишати в ліжечку м'які предмети, подушки та незакріплені постільні речі, для зменшення ризику задухи, удушення та утискання;
  • виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя;
  • постільна білизна з натуральних тканин, – запобігання перегріву малюка, відмова від пухових ковдр, відмова від сповивання немовляти;
  • відсутність різких запахів та світлових подразників під час сну немовляти.

У 1994 році вчені Педіатричної академії США започаткували програму профілактики синдрому раптової смерті немовлят. З того часу лікарі почали рекомендувати класти дитину спати лише в позиції горілиць. Саме завдяки цьому заходу вдалося зменшити кількість випадків синдрому раптової дитячої смерті серед немовлят.