Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

ІНФЕКЦІЙНИЙ КОНТРОЛЬ У ЛІКАРНЯХ – В ЗОНІ ОСОБЛИВОЇ УВАГИ

20 жовтня в управлінні охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації відбувся круглий стіл на тему: «Результати моніторингового візиту щодо впровадження  компоненту інфекційного контролю в КЗ СОР «Сумська обласна клінічна лікарня».

В заході взяли участь представники державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України», управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації, державної установи «Сумський обласний центр громадського здоров’я», державної установи «Сумський лабораторний центр МОЗ України» та комунального закладу Сумської обласної ради «Сумська обласна клінічна лікарня».


Сумщина увійшла в число шести областей України, які беруть участь у Проекті Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, направленому на розбудову системи громадського здоров’я та налагодження міжсекторальної взаємодії з питань громадського здоров’я.  Реалізація проекту передбачає, окрім інших важливих змін, і реформування інфекційного контролю в медичних закладах області.

Першим закладом, де здійснюються заходи з впровадження компоненту інфекційного контролю, стала Сумська обласна клінічна лікарня. Нещодавно її фахівці провели самоперевірку – внутрішній аудит закладу щодо інфекційної безпеки.

Наскільки правильно це було зроблено і чи відповідають дійсності результати самоперевірки – вивчала комісія державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України».

Оцінка передбачає чотири рівні, - розповів завідувач відділу антибіотикорезистентності та інфекційного контролю ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»  Олександр Мацьков. – За результатами перевірки Сумська обласна клінічна лікарня має базовий рівень впроваджених заходів. Самооцінка була об’єктивною, її результати майже не відрізняються від наших. Ми надали ключові рекомендації для покращення рівня інфекційного контролю. Головне, що хотілося б озвучити – необхідно якісно нове впровадження епідеміологічного нагляду, яке вимагає фінансових ресурсів для закупівлі діагностичного, стерилізаційного, комп’ютерного обладнання. 

Ми оцінювали роботу закладу за 5-ма напрямками: епідеміологічний нагляд за внутрішньолікарняними інфекціями, гігієна рук персоналу, мікробіологічна безпека, менеджмент відходів, стерилізація і дезінфекція, - повідомив консультант ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»  Аркадій Водяник. – Наші рекомендації – збільшення кількості фахівців з епіднагляду в штаті лікарні, впровадження електронної системи документообігу – хоча б на рівні окремих елементів, заміна антисептичних препаратів на більш ефективні. Що стосується поводження з відходами – зараз вони знищуються хімічним методом. Він не оптимальний і створює досить великі можливості для інфікування персоналу. Ми рекомендуємо фізичний метод знищення відходів – парова дезінфекція і автоклавування. Це потребує витрат – але у довгостроковій перспективі цей метод є більш економним, а головне – будуть знижені ті ризики, які є зараз. Така ж проблема зі стерилізацією інструментів – зараз вона проводиться сухо жаровими методами, які є неефективними. Необхідна закупівля парових автоклавів, а також автоматичних машин для глибокої дезінфекції ендоскопів.

Ці помилки досить типові для всіх лікувальних закладів, - говорить експерт з питань інфекційного контролю ГО «Інфекційний контроль в Україні» Катерина Сояк. – Практично скрізь весь інфекційний контроль зводиться до ведення документації. Необхідно створювати професійне середовище, де фахівці з епіднагляду могли б спілкуватися, обмінюватися досвідом. Сподіваємося, таким середовищем стане Сумський обласний центр громадського здоров’я, який буде розповсюджувати найвдаліші зразки такої практики на інші лікарні.

Ще одним важливим питанням, яке обговорили учасники круглого столу, стала взаємодія ДУ «Сумський обласний  лабораторний центр МОЗ України» з закладами охорони здоров’я в питаннях інфекційного контролю. Як повідомила завідувач санітарно-карантинного відділу лабораторного центру Галина Зайцева, в області на сьогодні немає однієї структури, яка б опікувалася  проблемою інфекційного контролю, структура санепіднагляду зараз не визначена, лабораторні заклади не мають спільного керівництва, відсутня належна нормативна база для їх ефективної діяльності. Але епідеміологи, незалежно від того, де вони працюють, намагаються спільно вирішувати проблеми інфекційного контролю, проводять консультації та санітарно-епідеміологічні обстеження лікувально-профілактичних закладів області, і одним із зразків такої взаємодії є співпраця з Сумською обласною лікарнею.

Потрібно розділяти проблеми, пов’язані з матеріальною базою і проблеми рівня професійних знань працівників, - підсумувала заступник начальника управління охорони здоров’я Сумської ОДА Надія Лисенко. – Ті проблеми, що є на сьогодні в обласній лікарні та інших закладах області – це в основному матеріальна база і ряд старих нормативних актів, які не регламентують сучасні вимоги до інфекційного контролю.  Хочу відмітити, що питання профілактики внутрішньолікарняних інфекцій знаходиться на постійному контролі в управлінні охорони здоров’я Сумської ОДА, з цього приводу здійснюється ряд заходів, а на 2019 рік ми плануємо провести відповідні  тематичні курси підвищення кваліфікації для керівників закладів охорони здоров’я.

Після жвавого обговорення учасники круглого столу прийняли РЕЗОЛЮЦІЮ, згідно якої  протягом 2018-2019 рр. в Сумській обласній клінічній лікарні  проводитимуться заходи, направлені на оптимізацію інфекційного контролю у відповідності з рекомендаціями ВООЗ.

 

РЕЗОЛЮЦІЯ учасників «круглого столу» на тему: «Результати моніторингового візиту щодо впровадження  компоненту інфекційного контролю в КЗ СОР «Сумська обласна клінічна лікарня»»